Nové kousky

Posledních pár měsíců se z malého batolecího závisláčka v podobě Máji, který se nehnul na krok od máminy nohavice (kolik z nás nosí na mateřské sukni?), klube zvědavé, rozpustilé děvčátko, které vítá společnost dospělých v podobě babiček a dědečků. K přídomku zvědavé a rozpustilé je potřeba ještě doplnit adjektivum mazané. Dobře  totiž ví, že babičky a dědečkové se v době její přítomnosti zabývají především – na rozdíl od nudných rodičů – JEJÍ přítomností. Jakmile jsem zjistila, že si sotva všimne mého odchodu, případně pouze zcela pragmaticky poznamená maminka píde, začala jsem nenápadně prodlužovat své nezbytné pochůzky. 

K návštěvám lékařů a úřadů tak postupně přibývají další povinnosti, jako pořídit si nové boty nebo něco na sebe, v čem nebudu vypadat jako na mateřské. Jenže se to vždycky zvrtne. Vyzkouším dva kousky, nesednou mi, je mi vedro, nebaví mě to. Odcházím bloumat jinam. Doma pak zjistím, že polovinu času vycházky určené pro mě samotnou jsem strávila v hračkářství nebo u regálů s dětskými knihami. Aby mě nehryzalo svědomí, kupuju zásadně takové věci, které splňují následující podmínky v pevně daném pořadí:

1) nová hračka/knížka se líbí mně,
2) nová hračka/knížka se hodí na blog,
3) nová hračka/knížka se bude líbit mému dítěti,
4) nová hračka/knížka přispěje k jazykovému rozvoji mého dítěte.


A ono to tak nějak funguje. Ve většině případů se ty body totiž nevylučují, ale prolínají. A tady jsou ty moje poslední úlovky.

Kostka Roly Poly
Tahle kostka je vážně skvělá. Naučí dítě nejen počítat do deseti, ale i zvířata a zvuky, co vydávají. A taky barvy a tvary. S trochou fantazie můžete pro větší děti vymyslet i jednoduchý příběh. Kostka je úžasně nápaditá, Mája je z ní paf a musíme ji prohlížet pořád dokola. Jedinou nevýhodou je, že je celá z papíru, takže je poněkud křehčí pro ne zcela vyvinutou jemnou motoriku dvouletého batole. Už od začátku je potřeba nastavit pravidlo, že tahle hračka se prohlíží jen s maminkou! 


Šablony First Stencil Cards - Farm (Usborne Publishing)
Už dlouho jsem chtěla Máje pořídit nějaké šablony na malování. Jednoduché tvary, větší obrázky, aby se jí s nimi dobře manipulovalo. Pak jsem úplně, ale úplně náhodou (můžete mi věřit) šla kolem knihkupectví Oxford Bookshop a tam, si představte, jedny přesně takové měly! Popsané anglicky! Teda ne že by ta dvě slova na každé kartičce hrála roli... Ale co když na tom něco bude: maminky praktikující Montessori taky popisují doma vyrobené skládačky (např. u skládačky barev popíšou jednotlivé názvy barev; některé dokonce dvojjazyčně. Dítě totiž vnímá písmena už od dvou let). My si se šablonami malujeme a u toho já mluvím výhradně anglicky. Mája výhradně česky. A jsme obě spokojené. Mimochodem kartičky stály kolem 150 Kč, o to víc potěšilo, když jsem zjistila, že v jednom českém obchodě mají tytéž (!) v českém překladu o celých 100 Kč dražší! Ha! Zmiňované knihkupectví nabízí více druhů těchto šablon.

Knížky Sing a Song (nakladatelství Infoa)
Jeden z mých propušťáků mě zavedl do Levných knih. Chodím tam strašně ráda, 99 % věcí je děsný brak, ale máte-li štěstí, odnesete si hotový poklad. Já jsem štěstí měla a odnesla si dvě knížky z nakladatelství Infoa Sing a Song: Special Days in a Year a Four Seasons in a Year. Skvělé jsou nejen tematicky, ale hlavně proto, že obsahují CD namluvené a nazpívané dětmi s velmi dobrým, srozumitelným přízvukem. Knížka je dvojjazyčná (česko-anglická), v tom sice moc přínos nevidím, ale obsahuje také notový zápis, takže šikovné maminky a tatínkové (mě vyjímaje) mohou secvičit a zahrát písničky na hudební nástroj. My využíváme anglická CD, hlavně při našich cestách autem.

Hrací knížka Old MacDonald Had a Farm (IglooBooks)
Tuto knížku, která je jak nová, jsem pořídila v jednom sekáči. Melodie rozhodně nepatří mezi ty méně vtíravé, ale odnesla jsem si ji s čistým svědomím. Četli-li jste pravidla mého nákupu výše, pak vězte, že v tomto případě zvítězil bod 3) nad všemi ostatními. Old MacDonald je totiž u Máji naprostý šlágr a když napíšu, že od chvíle, kdy ji měla poprvé v ruce, jsem ji slyšela a bigillion times, tak nepřeháním.

Hrací podložka Peppa Pig
Podložku jsem taky pořídila v sekáči, za míň než hubičku. Válela se na zcela nedůstojném místě. Nejdřív jsem ji jako odpůrce podobného typu hraček pohrdlivě přešla, ale pak jsem si na malou chvilku vybavila ty obrovské modré oči a bylo po hrdosti. Mája už viděla několik prvních dílů Peppy, dost na ní ujíždí, tak by to třeba mohla být didaktická pomůcka. No nevím... Prostě to máme doma a je to lepší, než jsem myslela. Mluví to srozumitelně, britsky, má to čtyři programy. Jeden se ptá: Where is... (eg. Peppa's house?) a dítě musí ručkou zmáčknout to správné místo, aby bylo pochváleno. V druhém modu hádá barvy, ve třetím čísla a ve čtvrtém si v dlouhé chvíli pouští zvuky, co vydávají jednotliví členové Peppa's family.

Dřevěná abeceda a počítadlo
Poslední kousek ze sekáče. No nekupte to! Jediný problém je, že Mája už pozná spoustu písmenek v češtině a má v tom určitý systém: B jako babička, M jako Mája, T jako táta apod. A najednou je tu B jako motýlek? Budu to asi muset schovat a vytáhnout jen s Fredem.

Silly Suzy Goose
Už několikrát jsem zmiňovala, že z Petra Horáčka a jeho Suzy Goose se u nás během Vánoc stal nový člen domácnosti. Mája si tu husu zamilovala. Nedávno mě moc pobavila, když popisovala obrázek, na kterém byla namalovaná šatna ve školce. Každé dítě má u svého věšáčku obrázek. Mája obrázky u věšáčků vyjmenovala následovně: „Pejsek, mašlička, kytička, Husa Líza, kočka, autíčko.“ Prostě husa u nás není jen husa. Tahle knížka je zatím jediná, která vyšla zároveň s DVD. Knížka frčí stejně jako naše předchozí s vánoční hvězdou, jen DVD se tolik nechytlo. Zatím ho nechávám uležet, za čtrnáct dní může být všechno jinak...


A co vy, jak trávíte svůj opušťák na rodičovské?



Štítky: